Švicarji se bodo na referendumu odločali, ali bo švicarski frank spet vezan na zlato. Morebitna zmaga zagovornikov bo pognala ceno zlata k višku in pretresla mednarodni denarni sistem. Zagovorniki t. i. zlate pobude, katerih slogan je “rešimo švicarsko zlato”, predlagajo, naj Švicarska centralna banka (SNB) ne prodaja več svojih zlatih rezerv, ampak da mora imeti najmanj 20 odstotkov svojih deviznih rezerv v zlatu (trenutno jih ima 7,5 odstotka). 

Mednarodni denarni trgi so v skrbeh

Javnomnenjske ankete nakazujejo, da lahko pobudo švicarski volivci na referendumu 30. novembra celo potrdijo. Če zagovorniki zmagajo, bodo imeli finančniki v denarnih ustanovah v Švici in drugod po svetu zaradi skrbi krajši spanec, piše nemški časnik Die Welt.

Švica ima 1.040 ton zlatih rezerv, kar po trenutni tržni vrednosti zlata pomeni okoli 32 milijard evrov. Švicarske devizne rezerve skupaj znašajo 395 milijard evrov. Da bi dosegli 20 odstotkov, bi morali Švicarji kupiti najmanj 1.500 ton zlata (če upoštevamo trenutno ceno zlata). Na svetu na letu pridobijo okoli 2.800 ton zlata.

Skok cene zlata

Tudi če bo morala SNB do 20 odstotkov priti šele v petletnem časovnem obdobju, kot predlagajo zagovorniki zlate pobude, bo to pomenilo, da bodo morali švicarski centralni bankirji kupiti desetino svetovne letne proizvodnje zlata.

To bo vplivalo na mednarodni denarni sistem in na svetovni trg s surovinami. Če bo pobuda izglasovana, lahko cena zlata poskoči za od deset do 15 odstotkov, ocenjuje Folker Hellymer, glavni ekonomist naBremer Landesbank.

Švicarji prodajali zlato, Rusi in Kitajci so ga kupovali

V zadnjem desetletju je SNB spadala med največje prodajalce zlata na svetu (samo od leta 2010 je prodala 1.300 ton plemenite kovine). Švicarski centralni bankirji so denar od prodanega zlata naložili v nakup ameriških državnih obveznic. Zlata niso prodajali samo Švicarji, ampak tudi nemška Bundesbank in angleškaBank of England.

Nasprotno pa sta zlato kupovali Kitajska in Rusija. Ti državi sta na lestvici držav z največjimi zlatimi rezervami prehiteli Švico in jo potisnili na sedmo mesto. Na omenjeni lestvici sicer vodijo ZDA (8.135,5 tone), sledijo Nemčija (3.384 ton), Italija (2.451 ton), Francija (2.435 ton), Rusija (1.094,7 tone) in Kitajska (1.054,1 tone).

Cena zlata najnižje v štirih letih in pol

Cena zlata je ob krepitvi dolarja pod vedno večjim pritiskom. Danes je dosegla 1138 dolarjev za 31,1-gramsko unčo, kar je 27 dolarjev manj kot v torek in najnižja raven od aprila 2010.

Vir: Planet Siol

Finančni načrt

Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?

Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!