Ključ ni v tem, da pravilno predvidiš, kaj točno se bo zgodilo v prihodnosti. Ključ je v tem, da si nanjo pripravljen!

Živimo v obdobju, ko svet še nikoli ni bil tako zadolžen, kot je danes. Posledice zgodovinskega eksperimenta bodo vplivale na naša varčevanja, prihranke, premoženje.

Trenutna turbulentna finančna situacija nas vse postavlja pred vprašanje, kam investirati, da bi v prihodnjih letih obdržali kupno moč ali jo po možnosti celo povečali.  Če je zgodovina res učiteljica življenja, lahko zelo dobro predvidimo prihodnje posledice in se pred njimi ustrezno zaščitimo.

Sprememba tržne situacije s seboj vedno prinaša priložnosti. Seveda za tiste, ki jo znajo izkoristiti. Danes je čas zelo primeren za to, da se ustrezno poskrbi za zaščito premoženja pred prihodnjimi tveganji.

Zadolženost države

Država Slovenija za svoj najeti dolg mesečno plača za kar 4 tone zlata obresti (okrog 130 milijonov €), na letni ravni pa samo za obresti ˝skozi okno˝ vržemo skupaj kar 48 ton zlata.  Slovenci smo sicer zelo varčni, saj imamo na bankah in ˝v nogavici˝ skupaj preko 35 milijard € in bi samo s temi prihranki lahko pokrili celoten dolg države.

Slovenci varčen narod

  • Slovenska gospodinjstva so po stopnji varčevanja z okoli 11 odstotki zasedla 7. mesto med evropskimi narodi.
  • Slovenci imamo kar 43 odstotkov svojega premoženja naloženega v bankah, evropsko povprečje je pod 30 odstotki.

Kako se izogniti pokojninski luknji?

Pridobite brezplačno analizo in predlog za rešitev vaše pokojninske luknje.

Pokličite za svoj sestanek!

051 306 213

3 dejstva, ki jih morate vedeti o današnji finančni situaciji

Naš planet Zemlja ima fizične omejitve, s katerimi se že srečujemo, a gospodarstvo kljub temu deluje, kot da te meje ne obstajajo. V bližnji prihodnosti se bo človeštvo moralo soočiti s stanjem, s katerim se ni soočilo še nikoli: vsako leto bo na voljo manj energije in določenih surovin. Gospodarstvo in ekonomija se bosta primorana prilagoditi in spremeniti.

Živimo v monetarnem in finančnem sistemu, ki sta preveč prepletena s politiko in večjimi korporacijami. Korporativni kapitalizem si je podredil finančni sistem in upravljanje z denarjem preko Centralnih bank, ki niso v javni lasti in tako ne delajo v korist državljanov sveta. Zakonske deregulacije v preteklosti so namreč omogočile sistem, kjer so dobički privatizirani, izgube pa socializirane. Zaradi eksponentnih rasti dolgov smo pred večjo spremembo, nekateri pravijo, ˝sesutjem˝ obstoječega, na kreditu temelječega gospodarstva in prevelikih finančnih institucij.

Zaradi globalizacije, današnje svetovne povezanosti ter prepletenosti, je nemogoče izključiti, da spremembe v svetovni finančni situaciji ne bodo imele vpliva na prav vsakega izmed nas. Velika ˝razvajenost˝ potrošništva, finančnih in javnih storitev je napravila ljudi popolnoma odvisne od sistema. Rešitev pred veliko spremembo, ki prihaja je v energetski, finančni in prehrambeni neodvisnosti. A je potrebno za te korake najprej zaščititi obstoječe premoženje.

Od izziva do rezultata

Izziv

Tone in Marija sta dolga leta pridno varčevala za upokojitev in obnovo svoje hiše. Večino sredstev sta investirala v bolj tvegane naložbe, ki so v preteklih letih prinašale lepe donose. A leto 2008 je prineslo nepričakovan padec na finančnih trgih, ki je močno zdesetkal njuno premoženje. Zaradi strahu pred nadaljnjimi izgubami in premalo informacij o možnostih za zaščito glavnice sta želela strokovno pomoč. Iskala sta strategijo, ki bi njun portfelj zaščitila pred velikimi nihanji in ga uskladila z njunimi dolgoročnimi cilji.

Rešitev

Po temeljiti analizi smo skupaj s Tonetom in Marijo pripravili prilagojeno, bolj defenzivno strategijo vlaganja. Ključni ukrepi so vključevali preusmeritev večjega deleža naložb v varnejše in stabilnejše instrumente ter razpršitev premoženja, da bi zmanjšali vpliv tržnih nihanj. Obenem smo nenehno spremljali razmere na finančnih trgih in prilagajali portfelj glede na njune potrebe ter trenutne gospodarske razmere. Ta premišljena strategija je omogočila zaščito obstoječe glavnice, hkrati pa optimizacijo potencialnih donosov.

Rezultat

Z novo strategijo sta Tone in Marija v zadnjih sedmih letih dosegla povprečen letni donos, ki je presegal 8 %, in to ob občutno manjših nihanjih premoženja. Obstoječa glavnica je bila uspešno zaščitena, portfelj pa usklajen z njunimi dolgoročnimi cilji. Danes uživata v finančni stabilnosti in z zaupanjem gledata v prihodnost, saj imata zagotovljeno varno osnovo za svojo upokojitev in načrtovano obnovo hiše.

Finance zaupajte strokovnjakom

Naše glavno poslanstvo je, da pomagamo pri uresničevanju vaših ciljev in želja. Naj bodo vaše finance v dobri kondiciji!

Matjaz Stamulak studio 35 1

Matjaž Štamulak

Finančni svetovalec

Email: info@cresus.si
GSM: 051 306 213

Matjaz Štamulak