Vedno višje cene energentov silijo posameznike, podjetnike in politike k razmisleku o vedno večji energetski učinkovitosti. Ker naj bi cene nafte po mnenju analitikov še naraščale in ostale visoke tudi v prihodnje, je predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso opozoril, da je potrebno z energijo varčevati, čim bolj razpršiti vire in zmanjšati odvisnost od nafte. Ni namreč skrivnost, da se celotna EU želi znebiti energetske odvisnosti od Rusije, ki ji dobavlja kar tretjino dragocenega črnega zlata.

Zato se posebej na področju alternativnih virov energije v Evropi vedno bolj razvija solarna tehnologija. Ne samo, da se z razvojem solarne tehnologije postopno zmanjšuje odvisnost od primarnega energetskega vira nafte, solarna tehnologija pridobiva na privlačnosti predvsem zaradi prispevka k znižanju emisij ogljikovega dioksida, izkoristka sončne energije in vedno večje okoljske ozaveščenosti. Še leta 2006 so bili prihodki v solarni industriji ocenjeni na 18 milijard dolarjev, že do leta 2010 pa naj bi znašali okrog 90 milijard. Sončna energija še vedno prispeva le manj kot odstotek k celotni proizvedeni električni energiji na svetu in majhnost trga gotovo pomeni lepo naložbeno priložnost.

Naraščajoče  potrebe po energiji so prispevale k temu, da se solarna industrija razvija z letno rastjo med  25 in 40 odstotki v zadnjih nekaj letih. To je pripeljalo do vsesplošnega pomanjkanja silicijevega materiala za klasične sončne celice, s čimer se te klasične celice vedno bolj dražijo. Naraščajoče cene in pomanjkanje surovin (posebej silicija) pa lahko na trg solarne tehnologije v prihodnosti vpliva precej negativno.

Možno rešitev – več stroškovno bolj učinkovitih tankoslojnih solarnih celic –  pa trgu ponuja podjetje Genesis Energy, ki se bo letos predstavilo tudi na 2. Kongresu plemenitih kovin in surovin v Ljubljani. Njihove tanko – membranske sončne plošče (fotovaltične plošče) zahtevajo cenejši material (silicijev vodni plin), manj porabljenih surovin ter cenejši in enostavnejši proces proizvodnje kot pri dosedanjih klasičnih sončnih celicah. Pri tankoslojnih celicah se tako porabi kar 100-krat manj silicija, za skoraj enak energetski dosežek, kar pomeni pravo revolucijo v solarni industriji. Genesis je proizvodnjo solarnih celic povzel po proizvodnji LCD monitorjev, s čimer bodo stroški proizvodnje še nižji.

Glede na trajno rast nameščenih foto-galvanskih sončnih sistemov po Evropi in nepovratnih sredstev s strani EU je za podjetje Genesis proizvodni uspeh že zagotovljen. Glede na zagotovljeno proizvodnjo, edinstveno tehnologijo in povečano povpraševanje pa vodstvo podjetja uspeh kmalu pričakuje tudi na borzi. Za podjetje in njihove delnice namreč izredno zanimanje prihaja iz Amerike, kjer je pred kratkim predavanje o priložnostih naložbe v Genesis poslušalo kar 100 večjih institucionalnih investitorjev. Delnica je namreč med primerljivimi delnicami v sektorju solarne tehnologije zelo ugodno vrednotena in izrazito podcenjena, kar nakazuje na prihodnjo rast in dobre donose.

(Avtor: Matjaž Štamulak , objavljeno: 23.06.2008)

Finančni načrt

Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?

Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!