Naložbe v druge valute (dolar ali frank), nakupi delnic, nepremičnine in nakup zlata. To so nekatere izmed možnosti za ohranjanje vrednosti premoženja v obdobju evrske negotovosti. Grška kriza in napoved politike poceni denarja Evropske centralne banke (ECB) spodjedajo vrednost evra v primerjavi z ameriškim dolarjem in švicarskim frankom.

Evtanazija varčevalcev

Pričakovano višja inflacija zaradi politike poceni denarja ECB (ta želi s tem ukrepom doseči ciljno dvoodstotno inflacijo) bo tudi znižala vrednosti denarja varčevalcev na bankah. To je tako imenovana evtanizacija varčevalcev, kot jo je poimenoval slavni angleški ekonomist John Maynard Keynes.

Denar namreč ni samo menjalno sredstvo, ampak tudi hranilec vrednosti. In višja inflacija in upadanje vrednosti počasi znižujeta to vrednost. Kaj storiti, da ohranimo vrednost svojega premoženja?

falling+euro

Nemški tednik Focus predlaga naslednjih sedem rešitev:

1. Razpršitev vlaganj

Prva rešitev oziroma prvo pravilo je, da razpršimo vlaganja, s čimer ublažimo negativne posledice različnih zlomov (upad vrednosti nepremičnin, valutna tveganja, upad vrednosti delnic …). Nikoli ni namreč pametno vsega premoženja staviti na enega konja.

2. Naložbe v druge valute

Rešitev za ohranitev in povišanje vrednosti premoženja so naložbe v druge, trdne valute: na primer v ameriški dolar, švicarski frank ali norveško krono. Toda zaradi nevarnosti tečajnih tveganj (upad kakšne valute lahko na hitro zniža vrednost premoženja) nakupi tujih valut niso za vsakogar, ampak samo za profesionalce, torej za izkušene vlagatelje, ki so pripravljeni tvegati.

3. Nakupi delnic nemških izvoznih podjetij

Dobra naložba so tudi nakupi delnic nemških izvoznih podjetij, saj je upadanje vrednosti evra za njih skoraj božje darilo. Podjetja, ki precej poslujejo na območju ameriškega dolarja, bodo pri petodstotnem zmanjšanju vrednosti evra povečala dobiček tudi do 12 odstotkov.

4. Nakupi delnic ameriških (tehnoloških) podjetij

Tudi nakupi ameriških delnic so za zdaj dobra rešitev, saj je ameriško gospodarstvo stabilno. Posebej je zaželeno kupovati delnice tehnoloških podjetij, saj se pričakuje, da se bo njihova vrednost povečala.

5. Dividende

Nakupi delnic niso koristni samo zaradi višanja vrednosti delnic, zaradi česar narašča tudi vrednost premoženja, ampak so koristni tudi zaradi dividend, še zlasti zdaj, ko so obresti za vloge na bankah nizke.

6. Nakup nepremičnine

Nemški tednik predlaga tudi nakup nepremičnine kot način za ohranitev in povišanje vrednosti premoženja. Je pa seveda razlika med Nemčijo in nekaterimi drugimi državami, kjer vrednosti nepremičnin naraščajo, in na primer Slovenijo, kjer cena nepremičnin upada oziroma se še ni stabilizirala.

7. Zlato

Prava rešitev je tudi nakup zlata. Od začetka letošnjega leta se je cena zlata v evrih dvignila za 17 odstotkov. To je približno toliko, kot je evro izgubil vrednosti od lanske pomladi. Zlato sicer ne ponuja kratkoročnih visokih donosov, a ponuja dolgoročno varnost.

Pazljivost in upoštevanje tveganj

Pri vseh naložbah pa je seveda potrebna pazljivost. Pred očmi ne smemo imeti samo donosov, ampak tudi tveganja. Priporočljivo se je izogibati nakupu delnic oziroma vrednostnih papirjev majhnih in srednjih podjetij.

Prav tako so zelo špekulativne naložbe v razvijajoča se gospodarstva, zaradi česar so za vlagatelje, ki se z naložbami ne ukvarjajo profesionalno, to tvegane in nevarne naložbe.

Vir: Planet Siol

Finančni načrt

Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?

Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!