bitcoin

Zadnji tedni so za Bitcoin in kripto valute pomenili prvo resno soočenje z možnostjo regulacije in prepovedi v kratki zgodovini tega novega naložbenega razreda. Kitajska je v začetku meseca septembra najprej prepovedala tako imenovane ponudbe ICO, do 30. septembra pa na vse največje kitajske borze in menjalnice naslovili obvestilo o prepovedi delovanja tovrstnih podjetij. Padec cene Bitcoina je nato pospešil še Jamie Dimon, direktor največje ameriške banke JP Morgan Chase, ki je izjavil, da je Bitcoin proti njihovim pravilom ter da je Bitcoin prevara in balonček, ki bo slej ko prej počil. Bitcoin je ob vsem tem v enem tednu utrpel kar 35 odstotkov svoje vrednosti, a je nato že okreval in do danes spet pridobiva na ceni.

Kaj se v resnici dogaja na Kitajskem?

Kitajska je v mesecu septembru dvakrat močneje udarila po celotnem trgu kripto valut. Najprej so razglasili prepoved tako imenovanih ICO-jev (Initial Coin Offering), ki pomenijo zbiranje sredstev s prvo javno ponudbo digitalnih kovancev (uspešne nastope preko ICO trga poznamo tudi v Sloveniji – Iconomi, Cofound.it, Viberate,…). Po mnenju Kitajske vlade gre v večini primerov pri tovrstnem zbiranju sredstev za pranje denarja kriminalnih združb, ki naj bi preko ICO-jev zbirali sredstva. Zato so tovrstno delovanje v državi prepovedali.

Drugi udarec, ki je precej vplival na kratkoročno znižanje cene Bitcoina, pa je prav tako prišel s strani kitajske vlade, ki je do 30. septembra letos naložila zaprtje največjih borz in menjalnic za Bitcoin v državi. Pritiski regulatorjev in njihove zahteve so povzročile paniko med vlagatelji in ob tem trenutno ostaja neodgovorjenih precej veliko vprašanj. Ker je Kitajska še vedno največji trg za trgovanje s kripto valutami, tovrstne odločitve ne bodo ostale brez posledic za celotni trg. Kar je jasno že danes, je to, da se bo ob zaprtju borz in menjalnic trgovanje s kripto valutami prestavilo v drugi del sveta in Kitajcem bi bilo ob tem zelo oteženo menjavanje njihove uradne valute za Bitcoin ali preostale kripto valute.

Vsi bančniki ne mislijo, da je Bitcoin prevara

˝Ne bo se končalo dobro. Nekdo bo umrl. Bitcoin je velikanska prevara ter balonček in povsem v nasprotju z našimi pravili.˝ S temi besedami je Jamie Dimon, direktor ameriške banke JP Morgan Chase v sredini tega meseca, na konferenci finančnikov, udaril po Bitcoinu in kriptovalutah. V svojem govoru je omenil, da tovrstne naložbe nimajo nobenega kritja in služijo predvsem za pranje denarja in financiranje terorizma. Dimon je na konferenci dejal tudi, da bo odpustil vsakega uslužbenca, ki se bo ukvarjal s trgovanjem z Bitcoini, ker je to povsem proti njihovim pravilom. Zanimivo, samo 3 dni po tej izjavi, ki je še dodatno znižala ceno Bitcoina, je v tistem dnevu največji dnevni nakup Bitcoinov na borzi opravila prav banka JP Morgan Chase. Naključje? Še nekaj dni kasneje pa je v javnost pricurljala tudi vest, da je Dimonova hčerka že nekaj let navdušenka nad kriptovalutami ter da je posebej vneta in pripadna Etherumu. Prav tako naključje?

Centralni in poslovni bančniki so vsa leta, od nastanka Bitcoina dalje, opozarjali ljudi pred investiranjem v kripto valute in so bili v večini proti celotnemu trgu ter tudi proti prednostim, ki jih prinaša blockchain tehnologija. Logično, saj je trenutni monetarni sistem (katerega glasniki so centralne in investicijske banke) povsem centraliziran in z jasno hierarhijo. Za razliko Bitcoin predstavlja povsem decentraliziran sistem in vrača moč denarja ljudem nazaj v njihove roke ter s tem predstavlja alternativo obstoječemu monetarnemu sistemu. Ravno zaradi tega dejstva lažje razumemo nasprotovanju iz bančnih vrst.

A se tudi tukaj mnenja bank med seboj zelo razlikujejo. Mednarodni denarni sklad (IMF) je recimo že konec junija letos dal bankam priporočilo naj investirajo v kripto valute in jih dodatno opomnil na izjemne prednosti nove tehnologije, ki bi lahko bankam izboljša poslovanje. Letošnjo jesen se je oglasila tudi BIS Banka za mednarodne poravnave iz Basla (centralna banka vse centralnih bank), ki opozarja na to, da je potrebno prenehati ignorirati trend Bitcoina in preostalih kriptovalut. BIS banka je celo svetovala preostalim centralnim bankam, da izdajo svoje lastne kriptovalute, trenutno je na vidiku prvi resen projekt s strani Indijske centralne banke.

Za svetovni dogodek številka 1 pa je pred dnevi poskrbela domača banka Hranilnica Lon, ki je postala prva banka na svetu, ki ponuja Bitcoine in Etherume na svojem bančnem bankomatu. Čeravno je svet kriptovalut v povojih, vodilni v banki menijo, da ima tehnologija velikanski potencial in da želijo dati ljudem možnost, da spoznajo trg kripto valut. Novica, ki je zelo odmevala tako doma kot v tujini, pomeni velik korak, ki ga ostale banke vsekakor ne bodo mogle spregledati.

Kaj menijo strokovnjaki?

Tako močno, kot so mnenja deljena med bančniki, so deljena tudi med strokovnjaki in poznavalci finančnih trgov. Ray Dalio, izjemno uspešen in bogat upravljalec največjega hedge sklada na svetu meni, da je Bitcoin  v izrazitem balonu. Dalio svet kripto valut ocenjuje kot izrazito špekulativen trg, Bitcoin pa je po njegovem mnenju, glede na preteklo rast cene, vsekakor trenutno vrednoten previsoko. Dalio meni, da Bitcoin vsekakor ne predstavlja dobrega sredstva za ohranjanje vrednosti, da je z njim težko opravljati transakcije ter da je vsekakor preveč volatilen, da bi lahko predstavljal resno konkurenco preostalim naložbenim razredom.

Da je Bitcoin v balonu, meni tudi znani ekonomist, Nobelov nagrajenec, Robert Shiller, ki ocenjuje, da je sama gospodarska situacija in iznajdba nove tehnologije prispevala k temu, da so investitorji podivjali za Bitcoinom. Same kriptovalute namreč dajejo ljudem občutek moči, da trg poznajo, da je to prava alternativa in da lahko vsi špekulirajo brez večjih tveganj. Načeloma, tako Shiller, se ravno v takšnih trenutkih pojavijo baloni, ki glede na zgodovino, vedno tudi počijo.

Direktor banke Morgan Stanley, James Gorman, nasprotno od večine svojih kolegov meni, da je Bitcoin vse kaj drugega kot samo prevara in napoveduje svetu kripto valut svetlo prihodnost. Po njegovem mnenju je namreč koncept anonimne valute zelo zanimiv in zagotavlja diskretnost pred drugimi ljudmi, a v isti sapi opozarja da je kripto valuta veliko bolj tvegan posel kot pa sama tehnologija blockchaina, kateri se banke, zaradi vseh prednosti, vsekakor v prihodnosti ne bodo mogle izogniti.

John McAfee, računalniški programer in podjetnik, ustanovitelj prvega podjetja, ki je računalnikom ponudil protivirusno opremo, meni, da bo cena enega Bitcoina v treh letih dosegla 500.000 dolarjev. Kriptovalute v prihodnosti postavlja v vlogo novega standarda, prav tako celotno tehnologijo, ki stoji za tem. Ker je Bitcoin prvi glasnik nove tehnologije, McAfee meni, da bo njegova cena v bližnji prihodnosti porasla do izjemnih višav.

Nejc Kodrič, soustanovitelj in direktor podjetja Bitstamp meni, da ima Bitcoin največjo prednost v tem, da je količinsko omejena digitalna valuta. S tem posamezniku, ki je lastnik Bitcoina, zagotavlja finančno suverenost in je ravno zaradi tega močna alternativa obstoječemu monetarnemu sistemu. Ker je namreč Bitcoin količinsko omejen, težko ponaredljiv, lahko prenosljiv, lahko deljiv in enostaven za hrambo, mu Kodrič napoveduje lepo prihodnost.

Ali trg ignorirati in vstopiti vanj?

Ne glede na nasprotujoča si mnenja, so vsi strokovnjaki in poznavalci blockchain tehnologij enotni v tem, da je to tehnologija prihodnosti. Če je temu res tako, potem Bitcoina in še kakšne kripto valute vmesni cenovni pretresi vsekakor ne bodo kar tako odnesli iz trga. A na trg se je vseeno potrebno podati skrajno previdno, s profesionalno asistenco in poznavalci trga ter odločitvijo, da v trg namenite zgolj sredstva, ki jih lahko izgubite in jih lahko pogrešate dolgoročno. Ignoranca trga, glede na potencial, ni priporočljiva. Pridobivanje informacij in osveščanje na tem področju pa je danes zelo zaželeno.

Če javno izjaviš, da je Bitcoin prevara, potem je zelo podobno, kot da bi prenehal pošiljati elektronsko pošto preko interneta in nato razglasil, da je celoten internet goljufija in prevara – samo zato, ker si izgubil denar z vlaganjem v internetna podjetja, ki so med pokom tehnološkega balona ob koncu 90-ih let, izgubila precejšen del svoje vrednosti. Za izgubo denarja med pokom balona cen internetnih podjetij internet vsekakor ni bil odgovoren in se je od takrat do danes razvil v tehnologijo, brez katere si ne znamo več predstavljati življenja.

Matjaž Štamulak, finančni in investicijski svetovalec

Objavljeno v reviji Obrtnik Podjetnik, oktober 2017

Finančni načrt

Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?

Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!