Kratek in jedrnat odgovor bi se glasil: ‘Napak, ki ste jih zagrešili v preteklih letih.‘.
Napake so sicer so del našega vsakdanjega življenja, saj jih delamo tako rekoč povsod, še posebej na področju osebnih financ. Pomembno pri tem pa je, da jih ne ponavljamo in se iz njih kaj naučimo.
‘V letu, ki prihaja, bom odplačal-a dolgove, varčeval-a za pokojnino …‘
Številni zagrizenci si ob novem letu pogosto naredijo seznam stvari, ki jih bodo v naslednjih 365 dnevih izpolnili, popravili ali izboljšali. A kaj ko se na zaobljube lahko tako hitro pozabi. Ni kaj, osebne finance so (tako kot ostale stvari v življenju) lahko za marsikoga zakomplicirana reč, zato je dobro, da se osredotočimo na vse, kar lahko spremenimo in ne na tisto, česar ne moremo!
Niste izpolnili lanskoletnih zaobljub? Pa jih imejte manj …
Večina ljudi si ob začetku leta naloži preveliko število zaobljub. Samo vprašanje časa je, kdaj podležejo skupnemu bremenu zaobljub, ki jih zaradi preštevilčnosti ne morejo uresničiti. Neuspešni poskusi terjajo svoj davek in povzročijo domino efekt, saj nas goreča želja po uresničevanju zaobljub lahko hitro zapusti.
V katero skupino spadate vi?
Po statistikah sodeč naj bi tako več kot polovica zaobljub propadla v prvi tretjini leta, pri čemer jih večina klavrno propade že takoj po začetku novega leta. Naj bo letos drugače, zastavite si cilje, ki so realni in uresničljivi. In tisto najpomembnejše – imejte jih le toliko, kolikor ste jih sposobni uresničiti. Verjamite, da je bolje imeti 3 zaobljube, ki so izpolnjene v celoti, kot pa realizirati več ducat želja samo nekaj na pol.
Razpršite, razpršite, razpršite …
Pogosti nasveti finančnih svetovalcev se glasijo, da vlagajte dolgoročno ter pri tem razpršite svoja sredstva na različne naložbeno tvegane sklade. Toda le malokdo posebno poudari, da je potrebna razpršitev naložb, ki zasleduje vse tri borzne cikle – rast, padec in stagniranje. Razpršitev naložb mora biti torej primerna posameznikovemu dolgoročnemu planu in po možnosti v naložbe, ki so med sabo povezane tako, da ko ena naložba pada, druga raste in obratno.
Leto 2015 je bilo uspešno in vsaj večina Slovencev je bila z iztekajočim se letom zelo zadovoljna. Vsaj tako pravijo zadnje ankete, ki napovedujejo, da nas več kot tretjina Slovencev pričakuje še uspešnejše leto 2016. Ali bo temu res tako, pa bo med drugim odvisno tudi od našega uresničevanja danih zaobljub.
Vir: Financnitrgi.com
Finančni načrt
Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?
Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!