2013 – Leto priložnosti
Leto 2012 – leto sprememb
Leto 2012, ki se zaključuje, je bilo leto velikih sprememb. Kljub temu, da vseh posledic sprememb še ne slutimo in ne vidimo, je bilo v letošnjem letu zares resnično pomembno, da se je posameznik na finančnem področju prilagodil na spremembo tržne situacije in da je svoj portfelj naložb prilagodil glede na obstoječa tveganja, ki jim bomo lahko priče v prihodnosti. Vse napovedi in pričakovanja se namreč vedno sestavljajo na podlagi trenutne situacije ter pričakovanih priložnostih ter tveganj, ki jih trg in udeleženci na njem pričakujejo. Odhajajoče leto 2012 si tako lahko vsekakor zapomnimo po tem, da je pri oblikovanju nadaljnjih strategij pomembno upoštevati novonastala tveganja. Ali so posamezniki na ta tveganja že pripravljeni, pa je povsem drugo vprašanje!
Leto 2013 – leto tveganj
Vsekakor lahko za prihajajoče leto rečemo, da bo zelo negotovo in predvidoma ključno za razvoj dogodkov na finančnih trgih v prihodnjih letih. Največji izziv je vsekakor zadolženost razvitih zahodnih držav (EU, ZDA, itn…), kar bi znalo precej negativno vplivati na gospodarsko okrevanje, hkrati pa bo brezposelnost v teh državah še naprej naraščala. Javni dolg v razvitih državah namreč znaša v povprečju kar 110 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) in je tako na vojnih ravneh – to pomeni, da zadolženost v primerjavi z BDP-jem spominja na preteklost, kjer so bile države v zgodovini tako zelo zadolžene samo, če so bile v vojni in vojnih razmerah. Javni dolg bo v letu 2013 še naraščal, prav tako pa bodo države vedno težje odplačevale ta dolg, če ne bo gospodarske rasti.
Poleg javnega dolga, za katerega Banka za mednarodne poravnave (BIZ) predvideva, da se bo reševal z visoko inflacijo, pa so posledično povezana druga tveganja, ki jih pričakujemo v letu, ki prihaja. Vsekakor obstaja še naprej tveganje za padec kupne moči papirnatega denarja (USD, EUR) in s tem posledično tveganje za razvrednotenje premoženja v denarnih naložbah. Ob upadu kupne moči denarja in napovedanem ˝dodatnem tiskanju˝ s strani Ameriške in Evropske centralne banke bi borze kratkoročno sicer lahko poskočile, a zaradi ˝prenapihnjenosti˝, ki se ni konsolidirala že vse od leta 2008, se na borzah lahko pričakuje tudi naslednji večji zlom in s tem upad vrednosti delnic še vsaj za 30 odstotkov, morebiti celo več. Začetek zloma na borzi bi lahko povzročil propad kakšne večje banke, ki bi imela večje težave z naložbami v izvedenih finančnih inštrumentih ali pa bo povod plačilna nesposobnost kakšne večje države (Španija, Italija, ZDA,…). Nov finančni zlom je v bližnji prihodnosti predvidel tudi znani analitik, dr. Marc Faber, ki je v enem izmed zadnjih intervjujev dejal, da bo globalni finančni sistem ˝resetirala˝ močnejša sprememba – propad bodisi trga valut, delnic ali obveznic. Faber k temu še dodaja, da bomo po predvidenem zlomu vsi srečni, če bomo imeli še polovico premoženja, kot ga imamo danes!
Leto 2013 – leto priložnosti
Kako torej narediti ustrezno zaščito v opisani situaciji, da bomo ob razpletu finančne krize obdržali realno vrednost svojega premoženja? Vsekakor so v zgodovini, v podobnih situacijah, zaščito nudili različni naložbeni razredi. In ti razredi nam dajejo slutiti, da poleg negotovosti in velikih tveganj na trgu danes obstajajo tudi priložnosti. V letu 2013 bodo dobra zaščita pred nepredvidenimi tveganji (a to ne pomeni, da so te naložbe varne!) predvsem delnice izbranih podjetij (predvsem s področja surovin, energije, široke potrošnje), različne naložbe v fizične surovine (surovine so po raziskavi univerze Yale zelo primerne za razpršitev premoženja v trenutni situaciji) ter seveda plemenite kovine, zlato in srebro. Glede na donose plemenitih kovin v letošnjem letu ter ob predpostavki, da so centralne banke že drugo leto zapored največji neto kupci fizičnega zlata, gre pri ceni zlata v letu 2013 pričakovati nadaljevanje rastočega trenda z možnostjo dodatnih večjih skokov v ceni navzgor. Pozitivne napovedi beležimo tudi za srebro, kjer pa velja previdnost zaradi večje volatilnosti v sami ceni na kratek rok. Nasploh je za posameznike zelo dobro, če so v svojih izbranih naložbah v svojem portfelju večinoma strateško usmerjeni investitorji in ne zgolj špekulanti na kratke proge. V trenutni negotovosti so dobro izbrane naložbe vsekakor lahko dober krmar čez razburkano obdobje. Nikakor pa ne gre pozabiti, da je najpomembnejši ključ do ustrezne zaščite vsekakor razpršitev – usklajena s finančnimi cilji posameznika in njegovimi osebnimi pričakovanji.
Ravno zaradi časa krize namreč na trgu obstajajo tudi priložnosti, ki so, prav zaradi krize in težke situacije, še toliko večje in zgodovinsko neponovljive. Kajti, kot je dejal že Warren Buffet: ˝Ne obstajajo dobre in slabe tržne razmere. Obstaja samo napačna strategija. Vsaka slabost namreč za seboj potegne velike prednosti. Moraš jih samo prepoznati in jih izkoristiti.˝ Ne dovolite si, da bi v zgodovinsko tako pomembnih trenutkih izbrali napačno strategijo in da ne bi izkoristili zase in za vaše najbližje informacij, ki so vam na voljo!
(Avtor: Matjaž Štamulak , objavljeno: 17.12.2012)
Finančni načrt
Tudi vas zanima, kako narediti primerno razpršitev med različne naložbe?
Si tudi vi želite investirati, a ne veste kako se tega lotiti?
Če vas zanima več informacij iz omenjenega področja in predvsem, kako zastaviti vaše finančne cilje, da bi jih dosegli hitreje in ceneje, potem si oglejte kaj vse pridobite z izdelavo finančnega načrta. In predvsem, kaj so pridobile naše stranke, ko so se odločile za primerno svetovanje, razpršitev in spremljanje investicij! Kliknite na gumb!